/ / Jocurile Olimpice din 1994: jocuri, în cazul în care echipa de hochei din Rusia nu a luat nici un loc

Jocurile Olimpice din 1994: jocuri în care echipa de hochei din Rusia nu a luat niciun loc

Olimpiada de la Lillehammer din 1994 a fost cea de-a 17-a edițiecont. Au participat aproximativ 1737 sportivi din 67 de țări. Au fost jucate 61 de medalii în 12 sporturi. Trebuie remarcat faptul că Jocurile Olimpice-1994 au fost organizate la doi ani după ultima cursă de relee. Aceasta a fost făcută pentru a reproduce Jocurile Olimpice de iarnă și de vară la timp.

Jocurile Olimpice 1994

Debut echipe din fosta URSS

Pentru prima dată, atleții din URSS dezintegratau jucat ca echipe separate. Ai putea spune că a fost debutul lor. Dar este demn de remarcat, în timp ce rezultatele excelente au fost demonstrate de echipa Rusiei. A reușit să câștige un număr foarte mare de premii de aur - 11 bucăți. Ca rezultat, Rusia a câștigat primul loc în clasamentul echipei. Potrivit numărului total de medalii primite, echipa națională a pierdut doar la gazdele Olimpiadei, norvegienii, - diferența a fost de 3 premii, 26-23.

Practic, tot aurul a fost luat de ruși șifigura de patinaj. În patina unică bărbați - Alexei Urmanov, Eugene Platov și Oksana Grischuk - în competiții între cupluri de dans. De remarcat, de asemenea, atenția a două jocuri triumfătoare, iar aceasta este Ekaterina Gordeeva cu Serghei Grinkov. Femeile au câștigat un reprezentant al școlii sovietice, care a predat patinajul - și acesta este Oksana Baiul, un ucrainean.

Hochei pe gheață la Jocurile Olimpice din 1994

Biatlon și schi

Jocurile Olimpice-1994 au fost amintite de o performanță excelentăBiatlon. Echipa rusă a strălucit cu îndemânare, în special Sergei Chepikov, care a reușit să câștige sprintul. Bastonul a învins echipa de femei, iar bărbații au primit argint, pierzând primul loc germanilor. Olimpiada din 1994 a dat aurului și Sergei Tarasov că a trecut cu succes de cursa de 20 de kilometri.

Este demn de remarcat faptul că sa arătat perfect șiechipa de schi pentru femei. Ca urmare a acestei olimpiade, Lyubov Yegorova a devenit campionul celor trei jocuri - a reușit să câștige cursa pentru cinci kilometri printr-o mișcare clasică, precum și sistemul de 15 kilometri Gundersen. Printre bărbații din acest sport, Bjorn Daly din Norvegia sa arătat perfect, care a primit argint și două aur. Olimpiada din 1994 a fost amintită de sportivii din Uzbekistan, pentru că pentru prima dată au câștigat o medalie de aur.

Numărul de medalii și premii

Care a fost rezultatul pentru participanți?Jocurile Olimpice din 1994? Clasamentul medaliilor este condus de Rusia (cu numărul de premii de aur). În general, primul loc este Norvegia. În al treilea rând, cu o diferență de două medalii este Germania. Urmează Italia, SUA, Coreea de Sud și așa mai departe. Australia este pe ultimul loc - a primit doar două medalii de bronz.

Ar trebui să fie remarcat atenția Finlanda - de laclasament, sau, mai degrabă, fundul său, pare cel mai demn, deoarece atleții au reușit să câștige cinci medalii de bronz, precum și un argint. Numai Belarus este deasupra lor, și asta pentru că au câștigat două argint.

1994 Clasamentul medaliei olimpice

Este de remarcat faptul că în țările prefabricate, cum ar fiRepublica Cehă, Rusia și Slovacia, debutul a fost la Jocurile Olimpice din acel an. Jucătorii ruși de hochei din această categorie, din păcate, au rămas fără medalii. În semifinala, sportivii nu au reușit să bată suedezii. În meciul pentru locul trei, rușii au pierdut în fața finlandezilor, pierzând la echipa națională cu un scor zdrobitor de 4: 0.

Trebuie remarcat faptul că meciul de hochei din acel anamintit de mult timp. La urma urmei, pentru prima dată în istoria Jocurilor Olimpice deținute mai devreme, meciul final cu Canada din Canada a încheiat o serie de împușcături. Faptul este că un minut mai mult decât la sfârșitul jocului, sportivii din Suedia au reușit să obțină chiar și scorul. Deoarece a numit o serie de focuri de armă. În ei, suedezii și-au arătat excelența. Astfel, pentru prima dată în aproape 75 de ani de participare la jocuri, echipa suedeză a câștigat aur. Și pentru prima dată în întreaga istorie a hocheiului sovietic, echipa rusă a rămas fără medalii.